Art of electronics 3th edition free download pdf
Девета глава на последното дългоочаквано издание на книгата. Това е може би най-уважаваната книга за електоника и схемотехника, както от начинаещи, така и специалисти с многогодишен опит в електрониката.
Art of electronics 3th edition
Ако Ви хареса, можете да си купите цялата книга.:)
Публикувано на | May 31, 2015 | Към момента няма коментари по публикацията
Диагностика на твърд диск и SSD. Тълкуване на SMART статус
Омръзна ми да попадам на компютри с дефектни твърди дискове, а някой умник да се е опитвал да преинсталира операционна система, за да реши хардуерен проблем. До гуша ми дойде от некадърници, които не се образоват, но със смелостта си и липсата на знания „конкурират“ можещите и коректни! Коректни е неслучайно написано, защото има и такива, които са може би наясно, че на съвременен твърд диск стигнеш ли до там, че да маркираш лошите сектори, значи е с единият крак в гроба, мамят клиентите си!
В случай, че периодично виждате сини екрани в Windows, операционната система се рестартира или не стартира е напълно възможно да е дефектирал твърдия диск. Много често се случва некомпетентни лица да преинсталират системен софтуер, заради проблеми в диска. Понякога това е временно решение, заради форматирането на файловата система, понякога положението е толкова лошо, че Windows-a “отказва да се инсталира“.
За наша радост в средата на 90-те години на миналия век производителите на твърди дискове създават единен стандарт за мониторинг и тестване S.M.A.R.T. Благодарение на него, с помощта на софтуер можем да проверяваме състоянието на „хардовете“ и още по-важно, да предотвратим загубата на информация. Разбира се, най-добре е да ползваме софтуера на самият вендор, но това не винаги е възможно, защото обикновено машината трябва да се стартира в DOS, а не винаги е възможно или желателно, когато става въпрос за сървър, рутер или натоварена работна станция. Затова има доста програми, които работят със стандартните S.M.A.R.T команди:
- Windows: HDD Tune, Everest, AIDA64, Argus Monitor, SpinRite, CrystalDiskInfo (безплатна), Speccy (безплатна), SpeedFan (безплатна)
- Mac: Disk Utility, smartmontools
- Linux: smartmontools
Основната информация, която предоставя SMART технологията е SMART статуса. Разчитането му е критично важно, тъй като според статистиката предсказва смъртта на устройството с над 50% точност. Статусът предоставя две стойности – “threshold not exceeded” и “threshold exceeded”. В случай, че прагът е превишен, означава, че твърдият диск не отговаря на спецификациите си – не може да чете/записва дадени сектори или бързодействието му е под обявеното. Важно е да се знае, че SMART статуса не гарантира отказоустойчивостта на устройството. Възможно е поради технически проблеми да не показва правилно надежността на харда. Също така, това, че даден сектор е недостъпен не значи, че целият диск е неизползваем. Следствие е на това, че в съвременните твърди дискове капацитетът е по-голям от обявеният и тези сектори, които са скрити за потребителите, се използват за замяна на лоши.
В някои устройства, поддържащи SMART са налични вградени тестове и журнали. Тестовете се изпълняват автоматично, когато дискът не е натоварен или със специализиран софтуер. Резултатите от тези тестове се записват в журнали.
За да се анализира правилно състоянието на устройството е нужно да се оценят всички SMART атрибути. Тях ще разгледам малко по-долу.
Как работи SMART?
S.M.A.R.T. Следи за основните характеристики на диска, всяка от които получава оценка. Могат да се разделят на две основни групи:
- параметри, отразяващи естествения процес на „стареене“ на диска – брой цикли включване-изключване, обороти на плочите, премествания на главата и т.н.
- текущи параметри – разстояние на главата от повърхността на диска, брой заменени сектори, грешки при търсене, време за търсене на пътечки и др.
Данните се съхраняват в шестнадесетичен вид (т.нар. raw value), а след това се преизчисляват във value – значението, символизиращо надежността на устройството, спрямо еталонните стойности. Тези стойности са в диапазона от 0 до 100, от 0 до 200 или от 0 до 253, в зависимост от атрибута, който отразяват. Високата стойност говори за отсъствие на изменение в дадения параметър (не е влошен). Понижаване на стойността – във възможност за влошаване на състоянието. Естествено, когато когато даден параметър падне под минималните спецификации на производителя – сигнализира за големи проблеми! В такъв случай, никой не може да гарантира безотказна работа на дисковото устройство.
S.M.A.R.T. Позволява:
- наблюдение на състоянието върху параметрите на устройството.
- Сканиране на повърхността на диска (за лоши сектори).
- Сканиране на повърхността и автоматична замяна на лошите сектори с по-надеждни.
Дисковете не могат сами да съобщават за състоянието си! За това е нужно програмно обезпечение в контролера. Много съвременни дънни платки съобщават за проблеми в SMART при стартиране на компютърната система, но не всички.
Софтуерите, които отразяват състоянието на S.M.A.R.T. атрибутите, работят по следният алгоритъм:
- Проверка за поддръжка на SMART.
- Изпраща се запитване за четене на SMART таблицата с атрибути.
- Когато ги получи се съхраняват във временен буфер.
- Разшифрова структурата на таблицата. Извлича номера на атрибута и цифровото му отражение.
- Преименува атрибутите по стандарт от номер към название, в зависимост от производител и модел.
- Визуализира числовите значения в удобни за възприемане вид. Изразява се в конвертиране на шестнадесетичните стойности в десетични.
- Извлича флаговете на атрибутите от таблицата, например дали са важни за работоспособността или са някакви броячи.
- Визуализира общото състояние на устройството.
В следната таблица са описани атрибутите на S.M.A.R.T, тълкуването им и някои съвети:
*Оцветените атрибути са критично важни!
Статията е процес на допълване и редакция.
Публикувано на | December 2, 2013 | 3 Коментара
Лаптоп Dell N5050 не вижда външен твърд диск WD My Passport
Симптоми: при включване на външен твърд диск WD My Passport 500Gb към лаптоп Dell Inspiron N5050, не го разпознава! При включване на харда в лаптопа се чува звук, характерен за разпознаване на устройства от Windows 7.
След кратки тестове се оказа, че на други компютри и лаптопи, твърдия диск работи перфектно. Други външни дискове и устройства на същия лаптоп, също работят безпроблемно. Направих извод, че нещо не е наред с драйвера за харда.
За всеки случай пробвах отново да включа диска във всички USB портове – безрезултатно. Рестартирах лаптопа и проверих за грешни настройки в BIOS. След зареждане на ОС още веднъж изкарах и вкарах харда. Чу се звук, характерен при разпознаване на периферно устройство от Windows. Затова погледнах Disk Manager. Дискът все още не се виждаше. Следващата стъпка бе да стартирам Device Manager. Всичко изглеждаше наред, с изключение на това, че диска беше като призрак за него. Сложих отметка да показва скритите устройства, но външният диск си остана все така скрит. Остана само да покажа всички драйвери, инсталирани на машината. Това и направих:
- Стартира се Command Prompt като администратор.
- Изпълнява се командата: “set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1”. Тя показва всички инсталирани устройства на компютъра, дори да не са закачени в момента към него.
- “start devmgmt.msc” Стартира Device Мanager отново.
- От “View” се избира “Show hidden devices”.
- В “Disk Drives” и “Universal serial bus controller” се изтриват драйверите на външния диск.
- Сканираме за нови устройства или вкарваме и изкарваме диска наново. По принцип ще ви пита дали искате да рестартирате, но не е задължително да го правите!
- Windows автоматично инсталира наново драйверите.
Това е моето решение на проблема. 🙂 Предполагам, повечето от Вас биха преинсталирали операционната система?
Публикувано на | June 2, 2013 | 1 Коментар
UTP или FTP кабел за домашната или офис LAN мрежа?
Когато са мислени стандартите за кабели UTP, FTP, STP и SFTP, преди около 40 години, всичко е било в почти идеални условия. Какво имам в предвид… Електрониката и електрическите уреди не са били толкова напреднали и разпространени. Съответно електромагнитните излъчвания (смущения) са били минимални. В онези дни са се съобразявали предимно с мощните електирически кабели, радио и тв. сигнали. Днес сме заобиколени от куп кухненски, домакински уреди, мобилни устройства, дори и играчки. Повечето излъчват електромагни вълни, с което влият на качеството на сигналите в кабелите.
UTP кабелът е най-прост от всички съвременни кабели, с които се изграждат съвременните LAN компютърни мрежи. Състои се от 4 усукани двойки проводници. Често съм виждал квартални разбирачи да ползват само две двойки, защото само те са нужни за комуникацията. Да, ама не – тези две “излишни” двойки намалят многократно смущенията, а в гигабитовете мрежи задължително се ползват всички проводници в кабела! Това, че днес ви стигат 10/100 mbps, не значи, че утре няма да ви е нужна по-висока пропускателна способност. Но когато преносната среда не ви я позволява е доста труно да я постигнете и започват големи главоболия. Та този кабел е “нормалният” кабел за изграждане на малки компютърни мрежи. Масов е и много евтин. За съжаление с ниската му цена приключват предимствата. Тъй като 99% от хората гледат цената, производителите се стараят да я намалят. Разбира се за сметка на качеството и с малко инженерни хитрости. От много време е известно, че променливият ток не се “движи” по целите, а по външната повърхност на продовниците. Затова братята китайци, когато произвеждат евтини кабели, не ги правят от мед, а ги помедняват. Това са CCA кабелите, т.нар. боклуци. Медта е скъп метал и с добри електричестки показатели… Освен това, когато влагаш много материал, какъвто и да е той оскъпяваш кабела. Затова можеш да го направиш с една идея по-малък обем и едва ли в някое село ще разберат защо им продаваш толкова евтин кабел. Вече получихме евтин UTP кабел на цена 20 стотинки на линеен метър. Полагаме 80 метра от него в супер новия и готин бизнес център, за да свърже компютър Х до компютър Y. Кримпваме го и слагаме в мрежовите карти. Слагаме някакви IP адреси на машините и пускаме пинг. Всичко е перфектно! Комуникация има. Само че от време на време се губи по един пакет, особено, ако вдигнем големината на пакетите. Нашият супер евтин кабел започва да показва качествата си. Дори още не сме го натоварили на максимум. Започваме да четем какво пише на кутията/фактурата/самия кабел: High Quality UTP cat 5E CCA 26AWG Cable. Разбира се питаме чичо Гугъл (Гошо по български) какво значи всичко това. Пропускаме “Високо качество”.
- UTP – unshielded twisted pairs (незащитени усукани двойки). Ах, щеше да е готино, ако кабелът е защитен, но не е.
- CCA – copper cladd aluminum (помеднен алуминий). Мда, споменах по-нагоре за този трик. Алуминият е по-евтин, по-лек, по-крехък, при кримпване се окислява предимно той… Като цяло добре, че съществува скин/повърхностният ефект.
- 5Е – това е категорията на кабела. В нея се съдържат характеристиките, на които трябва да отговаря кабела. Всички масови кабели са маркирани като такива, но ако прочетем внимателно спецификациите за категоризиране ще разберем, че малка част от тях отговарят. Максималната му препоръчителна работна честота е 100 MHz, a максималната пропускателна способност при 1000BASE-T Ethernet е гигабит в секунда! … и пише AWG24!
- 26AWG – american wire gauge (сечението на кабела). Мечо пух е казал: колкото повече, толкова повече! Как стана, така, че кабеала е cat. 5е и 26AWG? – Да си кажа честно – не знам. Всъщност излъгах. Знам. Не е cat. 5e! (За непросветените – 26AWG е по-малко от 24AWG, 0.4 срещу 0.51).

UTP кабел
Вече знаем, защо е евтин този кабел и че не е много качествен. Въпросът е къде, как и можем ли да го използваме? -Аз лично не го ползвам. Не защото е евтин. Продава се и малко-скъп, но изцяло отговарящ на спецификациите UTP кабел. Както започнах, в началото на компютърната ера е било по-различно. Този незащитен кабел може да докара главоболие на много хора, защото електромагнитните смущения в днешно време са прекалено много, а в бъдеще ще стават още повече. Ако го ползвате, избягвайте поне при големите разстояния. На практика в миналото UTP ми е създавало проблеми при дължина под 30 метра. Аз лично, не бих го използал в никакъв случай на разстояние повече от 40-50м. при никакви условия, въпреки, че стандарта позволява доста повече!

FTP кабел
FTP кабелът от своя страна е вече защитен с фолио, за ограничаване на електромагните интерференции. Съответно в съвремието ни е по-подходящ. Особено при по-големи разстояния. Разбира се, при него, пак трябва да са спазени всички параметри на категорията, за да бъде качествен! Той е моят избор за изграждане на локални мрежи.
Публикувано на | April 25, 2013 | 12 Коментара
Софтуерът RIOT следи хората в социалните мрежи
Социалните мрежи се превърнаха в част от живота. Някои от нас са пристрастени към тях, други не толкова, но почти няма човек, който да не ги ползва. Освен ползите от тях можем да си навлечем доста неприятни моменти.
Raytheon е фирма, която разроботва софтуер, свързан със сигурността. Създали са програмата RIOT. Тя следи всичко, което се случва в социалните мрежи facebook, forsquare, linkedin и др. Интересното е, че дори чете exif от изображенията, което значи, че не е нужно сте упоменали къде сте на тази снимка, а софтура автоматично ще извлече тази информация без да подозирате. Повече за възможностите на програмата можете да видите на видеото. Сложих го като линк, защото е забранено за вграждане.
Към момента софтуерът не може да бъде закупен. За сметка на това американското правителство има достъп до данните. Източник: hackernews.
Публикувано на | February 12, 2013 | 3 Коментара
Reset Samsung Ml1640 и Xerox Phaser 3122
Зареждането на тонер в касетата за лазерни принтери Samsung ML-1640 и Xerox Phaser 3122 е тривиална задача. В интернет е пълно с информация как се резетват принтерите чрез преработени firmware и окъсяване на чипове. Оказа се, че има много по-лесен и подходящ начин за разпознаване на напълнената касета за новаци. Нямаше да разбера трика, ако някой не беше счупил мястото за поставяне на предпазител в касетата. Номерът е да се постави 315mA бушон. От там нататък електрониката в принтера си знае работата.
Публикувано на | February 10, 2013 | 5 Коментара
Microsoft Office за Linux
Носят се слухове, че Microsoft обмислят офис пакет за Linux. Според engadget информацията е от FOSDEM и пакетът ще бъде готов през 2014 година. Източник.
Публикувано на | February 10, 2013 | Към момента няма коментари по публикацията
Руски хакер “хакна” areanabg.com
Руския хакер/кракер/кламер/ламер “koS” е публикувал базата данни от форума на известният торент тракер Аrenabg.com. Заканва се, ако не спрат да събират информация за IP адресите да направи публична цялата база данни на тракера.
Препоръчвам, ако използвате форумът на ArenaBG да смените паролите си навсякъде, където тя съвпада с тази, която ползвате там!
Публикувано на | November 19, 2012 | Към момента няма коментари по публикацията
Проблемът видеокарта Nvidia GeForce 8400GS/G86 в лаптопите
От дълго време е известно, че при проблем с видеокарта Nvidia GeForce 8400GS, презапояването и реболването са временно решение и не могат да се нарекът ремонт. Необходима е замяна с чип, който е произведен след 37-мата седмица на 2009 година, тъй като тогава от Nvidia правят промяна в чипа. Има важна тънкост в маркировката на чипа. При G86-631-A2 проблемите са минало, но при G86-630-A2 проблемът с прегряването е налице //липса на температурен контрол.
Публикувано на | October 7, 2012 | 2 Коментара
Как се произвеждат дънни платки [video]
Публикувано на | August 5, 2012 | Към момента няма коментари по публикацията
напред »